V Pilzneński Festiwal Pierogów

W tym roku Festiwal Pierogów z Firmy Taurus odbędzie się w dniu 23 sierpnia w Zwierniku jako impreza towarzysząca Dożynkom Gminnym. Festiwal Pierogów wpisał się już na trwałe w kalendarz imprez organizowanych w gminie Pilzno.

Święto smakoszy tego popularnego dania nawiązuje do legendy o świętym Jacku, który w swoich apostolskich podróżach przejeżdżał przez Pilzno. Utrudzony podróżą nie raz zatrzymał się w Pilźnie na odpoczynek. Jako zakonnik zapewne kierował swe kroki do kościoła. Najstarszy w Pilźnie kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela powstał ok. roku 1256, a zatem w czasach ewangelizacyjnej działalności św. Jacka. Jak głosi legenda gościńcem w  kościele pilzneńskim były jego ulubione pierogi. Do dziś popularna jest modlitwa nawiązująca do tamtych wydarzeń: Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu chroniły.

 

W bogaty program dożynek wpisze się degustacja pierogów, których rozdamy aż 10 tysięcy i cieszący się dużą popularnością konkurs lepienia pierogów na czas.

 

DKPILZNODOZYNKIPLAKAT

<< powrót